25th lis

2017

Samochody, na które nie trzeba mieć prawa jazdy – czy istnieją?

Samochody mikro, czyli pojazdy o pojemności do 500 centymetrów sześciennych, doskonale sprawdzają się w mieście – dzięki niewielkim rozmiarom łatwiej jest się nimi poruszać po zatłoczonych ulicach, mniej trudności sprawia także parkowanie. Z kolei quady wydają się idealne do jazdy w terenie, w trudniejszych warunkach, po polach lub leśnych ścieżkach. Mogą one zapewnić użytkownikom wiele ekstremalnych emocji.

Sprzedawcy miejskich aut w wersji mikro lub quadów często sugerują, że takimi pojazdami można bez przeszkód jeździć bez prawa jazdy. Jednak nie jest to prawda – do kierowania się nawet tymi niewielkimi środkami transportu potrzebne są odpowiednie uprawnienia.

Samochody mikro i quady – jakie uprawnienia?

Według wcześniej obowiązujących przepisów osoby po 18. roku życia, nawet nieposiadające prawa jazdy, mogły jeździć czterokołowcami, które zaliczano często do motorowerów. Jednak po zmianach w styczniu 2013 roku jedynymi pojazdami, które można prowadzić bez uprawnień, są rowery i pojazdy zaprzęgowe, a także motorowery, ile kierujący był pełnoletni przed wprowadzeniem ustawy.

Pojazdy mikro i quady mogą prowadzić osoby już po 14. roku życia, jednak muszą one uzyskać prawo jazdy kategorii AM, które umożliwia kierowanie lekkimi czterokołowcami o masie nie większej niż 350 kilogramów, o prędkości maksymalnej do 45 kilometrów na godzinę. Do kierowania czterokołowcami zwykłymi, o wyższych parametrach, potrzebne jest prawo jazdy kategorii B1, które można uzyskać po 16. roku życia. Oczywiście osoby posiadające wyższe kategorie prawa jazdy mogą bez przeszkód kierować quadami.

Share This :