25th lip

2018

Prawo jazdy a leki psychotropowe

Oczywistym jest, że prowadzenie pojazdu wymaga skupienia i jasności umysłu. W związku z tym, podczas planowania jazdy należy ostrożnie stosować leki i absolutnie nie używać alkoholu oraz innych środków odurzających, które mogą zaburzyć uwagę oraz spowolnić czas reakcji. Jak w tej sytuacji powinny postępować osoby przechodzące leczenie psychiatryczne oraz stosujące leki psychotropowe?

Należy zaznaczyć, że leczenie psychiatryczne nie w każdej sytuacji oznacza niezdolność do prowadzenia pojazdów. Podobnie, nie wszystkie leki psychotropowe mają wpływ na zdolność kierowania pojazdem. Również historia leczenia psychiatrycznego nie powinna być powodem do niewydania prawa jazdy.

Wszystkie leki, w tym również leki psychotropowe, zaopatrzone są w ulotki. Znajduje się na nich informacja o dawkowaniu lekarstwa. Ulotka dołączona do lekarstwa powinna także informować o niepożądanych skutkach zażywania leku, przeciwwskazaniach oraz możliwości prowadzenia pojazdów. Każda osoba, która zażywa leki, powinna zdawać sobie sprawę, jaki mogą mieć one wpływ na koncentrację oraz uwagę, które są niezbędne podczas kierowania pojazdem.

Pamiętajmy, że nie wszystkie leki psychotropowe negatywnie wpływają na zdolność jazdy. Jednak jeśli na ulotce dołączonej do lekarstwa znajduje się ostrzeżenie, że po jego zażyciu nie wolno prowadzić samochodu lub innego pojazdu, bezwzględnie zależy przestrzegać tego zalecenia. Inne postępowanie będzie dużą nieodpowiedzialnością ze strony kierowcy, tak samo ryzykowną jak jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Share This :