19th Sie

2016

Czy osoby niesłyszące lub niedosłyszące mogą otrzymać prawo jazdy?

Zgodnie z polskim prawem osoby niesłyszące lub niedosłyszące mogą posiadać prawo jazdy oraz być aktywnymi uczestnikami ruchu drogowego. Sytuacja ta wynika przede wszystkim z faktu, że częściowy lub całkowity ubytek słuchu nie musi stanowić zdrowotnego przeciwwskazania do uzyskania odpowiednich uprawnień, do kierowania pojazdami.

Obecnie kierowcy z wadą słuchu mogą z powodzeniem ubiegać się o prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E oraz T. Jedynie osoby, które chcą uzyskać uprawnienie do jazdy ciężarówkami lub autobusami nie mogą mieć dużych wad słuchu. Wszyscy kandydaci na kategorie C, C1, D, D1, C+E, C1+E, D+E, D1+E, aby dostać prawo jazdy muszą przejść badanie audiometryczne, które potwierdzi, że w uchu gorzej słyszącym nie ma większego ubytku niż 35 decybeli.

Wbrew pozorom osoby, które od urodzenia są pozbawione słuchu lub z jakiegoś powodu utraciły go ciągu swojego życia, mogą być bardzo dobrymi kierowcami. Istnieją również opinie, że po odpowiednim przeszkoleniu osoby niesłyszące oraz niedosłyszące są w stanie bez problemu prowadzić samochód na podobnym, a nawet lepszym poziomie niż kierowcy pełnosprawni. Dzieje się tak, przede wszystkim dlatego, że w dużo mniejszym stopniu ulegają oni rozproszeniu. Dodatkowo, w trakcie jazdy, kierowcy z wadą słuchu nie rozmawiają przez telefon i nie słuchają radia, przez co są oni skoncentrowani wyłącznie na tym, co się dzieje na drodze.

Share This :