2017
Prawo jazdy to bardzo przydatne uprawnienie. Najczęściej uważa się, że do uzyskania dokumentu, który umożliwia prowadzenie pojazdu, potrzebne jest ukończenie 18 lat. Okazuje się jednak, że choć do uzyskania każdej kategorii prawa jazdy potrzebne jest osiągnięcie określonego wieku, to szkolenie można rozpocząć jeszcze przed dniem osiemnastych urodzin.
Kurs prawa jazdy tylko dla dorosłych?
Osoba niepełnoletnia, która chciałaby w krótkim czasie zdobyć uprawnienia na prowadzenie pojazdu, jak najbardziej ma taką możliwość. Na szkolenie przygotowujące do egzaminu może się ona zapisać już 3 miesiące przed uzyskaniem pełnoletności. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku wymagana jest pisemna zgoda opiekuna osoby niepełnoletniej. O ile jednak ukończenie kursy przed 18. urodzinami jest możliwe, w tym okresie można zdawać też egzamin na prawo jazdy, to dokument młody kierowca otrzyma dopiero po uzyskaniu pełnoletności.
Powyższe zasady dotyczą najbardziej popularnej kategorii B. Po ukończeniu 14. roku życia można uzyskać prawo jazdy kategorii AM, które uprawnia do jazdy motorowerem o maksymalnej prędkości do 45 kilometrów na godzinę lub lekkim czterokołowcem o masie do 350 kilogramów. Przed uzyskaniem pełnoletności możliwe jest uzyskanie uprawnień kategorii A1. Wymagany wiek wynosi tutaj 16 lat. Osoba, która zdobędzie kategorię A1, może jeździć pojazdami z niższej kategorii (czyli AM), a dodatkowo posiada uprawnienia do prowadzenia motocykla trójkołowego o mocy do 15 kilowatów oraz motocykle, którego pojemność skokowa silnika jest mniejsza niż 125 centymetrów sześciennych.