2018
Przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy każdy potencjalny kierowca ma obowiązek udać się na badania lekarskie, podczas których lekarz stwierdza, czy nie istnieją istotne przeciwwskazania do prowadzenia pojazdem. Zawodowi kierowcy mają obowiązek odbywać odpowiednie badania psychologiczne oraz lekarskie regularnie. Istnieje lista oficjalnych przeciwwskazań, które dyskwalifikują potencjalnego kierowcę. Należą do nich między innymi niektóre schorzenia narządów słuchu, równowagi i ruchu, układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia psychiczne, niewydolność nerek, uzależnienie od alkoholu lub choroby układu nerwowego.
Osoby, które mają problem z nadciśnieniem mogą zastanawiać się, czy ich dolegliwość dyskwalifikuje ich jako kierowców. O zbyt wysokim ciśnieniu mówimy w sytuacji, gdy poziom ciśnienia skurczowego przekracza 140 mm Hg, a przy tym ciśnienie rozkurczowe ma poziom powyżej 90 mm Hg. W większości przypadków nadciśnienie nie jest schorzeniem, które uniemożliwia zdobycie prawa jazy, a następnie kierowanie pojazdem. Trzeba tu jednak wspomnieć, że mowa tutaj o schorzeniu, które przebiega bez powikłań i jest prawidłowo leczone.
Należy pamiętać, że dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu, kierowca powinien szczególnie zadbać o swoją sprawność i regularnie konsultować się z lekarzem, tym bardziej, że nadciśnienie może prowadzić do kolejnych powikłań. Uzyskanie prawa jazdy kategorii B nie powinno stanowić dla osoby z nadciśnieniem problemu, bardziej skomplikowane może okazać się jednak zdobycie uprawnień na „cięższe” kategorie.