14th lut

2018

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych

Liczba wypadków w Polsce co roku przekracza 30 tysięcy zdarzeń. W efekcie tych incydentów życie każdego roku traci około 3 tysięcy osób. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów Unii Europejskiej, w których dochodzi do największej liczny tragicznych zdarzeń. Co gorsza, nasz kraj znalazł się w pierwszej czwórce pod względem ofiar śmiertelnych. Problem wypadków drogowych jest dużym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jakie są główne przyczyny wypadków w ruchu drogowym?

Okazuje się, że za wypadki na drodze najczęściej odpowiadają kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów drogowych. Jednym z najbardziej powszechnych błędów popełnianych przez kierujących pojazdami jest nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu. Do wypadków dochodzi także często kiedy kierowca nie dostosowuje prędkości do warunków panujących na drodze, zapomina o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami lub w nieprawidłowy sposób wykonuje manewr wyprzedzania. Powodem wypadków jest też nieustępowanie pierwszeństwa osobie pieszej na przejściu dla pieszych.

Odpowiedzialność za część niebezpiecznych zdarzeń na drodze ponoszą również piesi. Według statystyk do prawie co dziesiątego wypadku dochodzi na skutek ryzykownych zachowań osób pieszych. Jednak zgodnie z analizą zdarzeń z 2016 roku, prawie 90 procent z nich zostało spowodowanych przez nieostrożnych kierowców. Spada liczba kierowców, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu, choć ich liczba wciąż jest stosunkowo duża – w poprzednim roku pijani kierowcy spowodowali ponad 2 tysiące wypadków.

Share This :