12th paź

2018

Nadciśnienie – czy wyklucza z bycia kierowcą?

Osoba, która prowadzi pojazd, powinna być w dobrej formie. Duże znaczenie ma stan zdrowia kierowcy – dlatego każdy kandydat musi obowiązkowo przejść badania lekarskie oraz uzyskać od specjalisty zaświadczenie o braku zdrowotnych przeciwwskazań.

Nadciśnienie to coraz bardziej powszechna choroba, która może prowadzić do sytuacji ryzykownych na drodze. Czy osoba, która ma problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem, może być kierowcą?

Nadciśnienie bardzo często towarzyszy kierowcom. Niektórzy specjaliści są nawet zdania, że zbyt wysokie ciśnienie to choroba zawodowa kierowców, na przykład osób, które pracują w pojazdach komunikacji miejskiej. Duży stres, ekspozycja na zanieczyszczenia oraz hałas, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej to czynniki, które mogą sprzyjać wystąpieniu nadciśnienia u kierowców. Wysokie nadciśnienie nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do kierowania pojazdem. Sposób postępowania jest uzależniony od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta, przyjmowanych przez niego leków oraz stosowanej profilaktyki. Przy wyjątkowo wysokim nadciśnieniu, którego nie można uregulować lekami, zaleca się rezygnację z prowadzenia pojazdu. Kierowcy, którzy leczą się w związku z wysokim ciśnieniem, powinni szczególną uwagę zwrócić uwagę na przyjmowane leki. Po zażyciu niektórych z tych środków nie zaleca się wsiadania za kierownicę, ponieważ mogą one spowodować znaczne obniżeni ciśnienia, zawroty głowy lub senność, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników ruchu.

Share This :