20th sie

2018

Jakie wymogi musi spełniać zdjęcie do prawa jazdy?

Choć prawo jazdy nie jest według przepisów dokumentem tożsamości, to należy umieścić w nim zdjęcie, które będzie zgodne z przyjętymi zasadami. Fotografia w dokumencie prawa jazdy musi spełniać pewne wymogi, aby mogła zostać w nim umieszczona. Zostały one określone w wytycznych rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Zdjęcie do prawa jazdy powinno mieć wymiary 35 na 45 milimetrów. Fotografia powinna być ostra, wyraźna i kolorowa, wykonana na jasnym tle. Niedopuszczalne są zdjęcia z ciemnym lub wzorzystym tłem. Osoba na fotografii powinna podczas wykonywania zdjęcia być skierowana przodem do fotografa, ponieważ kolejnym wymaganiem jest pozycja frontalna. Należy zadbać, aby fotografia obejmowała postać od wierzchołka głowy do górnej części barków. Według wymogów 70 do 80% zdjęcia musi zajmować twarz kandydata na kierowcę. Ważną cechą fotografii do prawa jazdy jest wyraźny kontur głowy, bez prześwietleń tła. Trzeba też zwrócić uwagę, aby na zdjęciu widoczne były naturalny kolor skóry oraz oczy, ze szczególnym uwzględnieniem źrenic – nie powinny być one przysłonięte, na przykład włosami. Spojrzenie należy skierować w stronę obiektywu.

Zdjęcie do prawa jazdy nie może być wykonywane w nakryciu głowy lub ciemnych okularach (choć od tych zasad istnieją wyjątki, takie jak reguły wyznaniowe oraz wady wzroku). Osoby ze stwierdzoną wadą wzroku wykonują fotografię w okularach korekcyjnych.

Zdjęcie do prawa jazdy musi być aktualne, to znaczy wykonane nie wcześniej niż pół roku przed złożeniem wniosku o wydanie dokumentu.

Share This :