2017
Zgodnie z przepisami zawodowi kierowcy mają obowiązek systematycznego powtarzania badań. Należy wykonać je w gabinecie specjalisty z dziedziny psychologii transportu, który został wpisany na odpowiednią listę. Celem badań jest sprawdzenie, czy osoba pracująca zawodowo jako kierowca nie powoduje zagrożenia w ruchu drogowym. W tym celu stosuje się kilkupoziomowe badanie, na które składają się testy i ankiety, badania aparaturowe, w trakcie których bada się funkcje psychomotoryczne, oraz wywiad przeprowadzany przez psychologa.
Kto musi obowiązkowo się badać?
Uzyskanie prawa jazdy pewnych kategorii nie jest możliwe bez wykonania badań psychologicznych. Muszę je przebyć osoby, które mają lub starają się o prawo jazdy C1, C, C1+E, C+E, D1, D, D1+E oraz D+E. Są to kategorie, do których zaliczamy uprawnienia do prowadzenia samochodów ciężarowych, autobusów, ciągników, ciągników siodłowych z naczepą, a także pojazdów wolnobieżnych.
Obowiązkowe badania psychologiczne przechodzą zawodowi kierowcy, w tym także taksówkarze, motorniczy, instruktorzy jazdy oraz egzaminatorzy. Niezależnie od kategorii, badanie muszą odbyć kierowcy, którzy zostali zatrzymani na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu oraz osoby, które przekroczyły maksymalny dopuszczalny poziom 24 punktów karnych. Zawodowi kierowcy muszą jednak wykonywać takie badania regularnie, do ukończenia 60. roku życia co 5 lat, a po przekroczeniu tego wieku – co 30 miesięcy.
Badania psychologiczne to nie wszystko, do obowiązków zawodowych kierowców należą także wykonywane okresowo badania lekarskie.