2nd paź

2017

Gdzie należy wykonać badanie psychologiczne dla kierowców?

Zrównoważona psychika odgrywa w przypadku kierowców bardzo ważną rolę – wszak jadąc samochodem jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za innych użytkowników. Z tego powodu zawodowi kierowcy muszą regularnie poddawać się badaniom psychologicznym – przed ukończeniem 60. roku życia muszą to robić co 5 lat, z kolei kiedy przekroczą 60. rok życia powinni badać się co 30 miesięcy. Badania psychologiczne muszą odbyć również kierowcy, którzy utracili uprawnienia przez punkty karne lub za jazdę pod wpływem alkoholu.

Badania psychologiczne kierowców – w jakich placówkach?

Badania psychologiczne mogą być wykonywane w specjalistycznych ośrodkach, które zostały wpisane na odpowiednią listę przez marszałka województwa. Specjaliści, którzy wykonują badania psychologiczne kierowców, powinni posiadać uprawnienia z zakresu psychologii transportu. Psychotesty mogą zostać przeprowadzone także w prywatnej placówce lub w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy. WOMP jest też placówką, w której wykonywane są badania w przypadku odwołania się przez kierowcę od opinii psychologa. Na odwołanie się od decyzji kierowca ma 14 dni, jednak należy pamiętać, że wynik badania w WOMP jest ostateczny.

Koszt badań zawodowych kierowców ponosi pracodawca. Zgodnie z przepisami, stawka za przeprowadzenie badań psychotechnicznych powinna być taka sama w każdej placówce. Na badania psychologiczne zawodowych kierowców powinien wysłać pracodawca, jednak posiadacze kategorii A i B mogą zostać skierowani także przez lekarza przeprowadzającego badanie kontrolne. Natomiast osoby, które kierowały samochodem pod wpływem alkoholu są kierowane na badania przez starostę.

Share This :