6th wrz

2017

Do czego uprawnia prawo jazdy kategoria B?

Prawo jazdy kategorii B to jedno z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych uprawnień do kierowania pojazdami, jakie można uzyskać. Kategoria ta pozwala na kierowanie samochodami osobowymi. Zgodnie z przepisami samochód osobowy to pojazd, którym można przewieźć łącznie do 9 osób, wliczając w tę liczbę kierowcę, oraz ich bagaż. Powinien on mieć także masę całkowitą, która nie przekracza 3,5 tony. Jest to najbardziej znane zastosowanie prawa jazdy kategorii B, jednak dokument daje również inne, dodatkowe uprawnienia, z których kierowca może skorzystać w razie potrzeby.

Kategoria B – nie tylko samochody osobowe

Przede wszystkim: zgodnie z przepisami, które weszły w życie w 2014 roku, osoba, które legitymuje się prawem jazdy kategorii B, może prowadzić motocykle, których pojemność skokowa jest mniejsza niż 125 centymetrów sześciennych. Ma także uprawnienia do kierowania pojazdami o masie całkowitej wynoszącej do 3,5 tony (z wyjątkiem autobusu lub motocykla), nie tylko osobowymi, ale też ciężarowymi. Kategoria B pozwala również na prowadzenie zespołu pojazdów, to znaczy środka transportu razem z przyczepą lekką lub inną, cięższą, o ile masa całkowita takiej grupy pojazdów nie przekroczy 4250 kilogramów.

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do poruszania się pojazdami z kategorii AM – jest to motorower oraz lekki czterokołowiec, czyli quad. Co ciekawe, kierowca z takim prawem jazdy może prowadzić także pojazdy wolnobieżne, takie jak na przykład kombajn lub koparka, ciągniki rolnicze oraz zespoły tych pojazdów

Share This :