8th Wrz

2016

Czy motocykliści muszą przechodzić badania psychologiczne?

Chcąc uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi potrzebne jest przejście różnego rodzaju badań, w tym tych psychologicznych. Ich głównym zadaniem jest określenie istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do prowadzenia takich pojazdów jak samochód osobowy, ciężarówka czy motocykl.

Co do zasady, badanie psychologiczne odbywa się w zakresie psychologii transportu i podlega mu każda osoba, która chce się ubiegać się o uzyskanie uprawnień w zakresie prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E i T. Innymi słowy oznacza to, że badanie psychologiczne jest obowiązkowe dla osób ubiegających się o prawo jazdy na pojazdy ciężarowe, ciągniki siodłowe z naczepami, ciągniki i pojazdy wolnobieżne oraz autobusy i tramwaje. Do poddania się psychotestom zobowiązani są również wszyscy zawodowi kierowcy, w tym taksówkarze, egzaminatorzy oraz instruktorzy jazdy.

Badania psychologiczne są również niezbędne przy przywracaniu uprawnień w zakresie prawa jazdy w kategoriach AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T. Sytuacja ta dotyczy więc tych kierowców, którym w wyniku przekroczenia limitu 24 punktów karnych, otrzymania negatywnego orzeczenia lekarskiego, prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu lub orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów, cofnięto dotychczasowe uprawnienia.

Share This :