12th kw.

2017

Choroby zawodowe kierowców

Zdarza się, że wykonując konkretny zawód, jesteśmy narażeni na występowanie tzw. chorób zawodowych. Tego typu dolegliwości są spowodowane przede wszystkim działaniem niekorzystnych czynników wynikających zarówno ze środowiska pracy, jak i sposobu jej wykonywania. Może to być efekt systematycznego przebywania w niewygodnej pozycji, wykonywania intensywnych i wyczerpujących czynności, a także długotrwałego znajdywania się w szkodliwym dla zdrowia otoczeniu.

Jedną z najczęstszych profesji, pozornie postrzeganych jako stosunkowo łatwa, a która wiąże się z wieloma wyrzeczeniami oraz dużym ryzykiem powstawania chorób zawodowych jest zawodowy kierowca. Wiele osób, które latami kierowały pojazdami mechanicznymi, jest narażone na różnego rodzaju schorzenia. Wśród tych schorzeń można wyróżnić dolegliwości związane z kręgosłupem, układem krążenia oraz słuchem. Nie są rzadkością również zaburzenia wzroku, stres, a także przewlekłe zmęczenie i otyłość. Wszystkie te przypadłości wynikają przede wszystkim z działania takich czynników, jak wielogodzinne przebywanie w tej samej pozycji, niewygoda, ciągłe wibracje i drgania, brak ruchu, niekorzystne warunki mikroklimatyczne, spaliny, hałas, a także długi czas pracy bez regularnych przerw.

Chcąc uniknąć powstawania niebezpiecznych chorób zawodowych zawodowi kierowcy powinni przede wszystkim zmienić styl życia oraz higienę pracy. Ważne jest w tym przypadku znalezienie krótkich przerw w prowadzeniu pojazdu aby rozprostować kości i wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Warto również zwrócić uwagę na spożywane produkty. Wskazane jest to by dostarczały one organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, które dodadzą energii i zadbają o regenerację wycieńczonego długimi godzinami pracy organizmu. Przeprowadzanie regularnych badań lekarskich także jest wskazane.

Share This :